Jakub Kolář, podzim 2017

Zdravím! Jmenuji se Jakub Kolář a na následujících řádcích chci stručně a neformálně popsat své zkušenosti z Erasmu na finské Tampere University of Technology. Veškeré formální detaily jsou dobře popsány na příslušných webových stránkách, věnovat se jim tedy nebudu. 

Vyjet na Erasmus jsem se rozhodl v prvním ročníku magisterského studia. Důvodů proč si dát přihlášku je mnoho, v mém případě to byla především touha získat nové zkušenosti a sebe sama prověřit. Výzvy mám rád, proto jsem si také výběrový studijní program OES vybral. Skvělou výhodou je, že během MSP OES máme prostor 50 ECTS pro volitelné předměty a já tak díky tomu na semestr mohl vyjet aniž bych se tím zavazoval k prodlužování studia o semestr, protože jsem volitelné předměty, které například ani ČVUT nenabízí, studoval ve Finsku.

Vše začíná výběrem školy. Měl jsem to obrovské štěstí, že kamarád (zdravím Jirko) mi již před několika lety TUT doporučoval. A protože jsem o Finsko kvůli jeho pověstně výborném školství měl zájem, velmi mě ta možnost zaujala. Pak jsem zkontroloval, že TUT nabízí předměty, které jsou podobné našim povinným magisterským předmětům a mohl jsem si vesele podat přihlášku. Vybírat na základě něčí osobní zkušenosti považuji za dobrý nápad – jeden nechce odjet někam, kde bude mrtvo. Kromě primárního studijního účelu zahraničního pobytu jsem samozřejmě chtěl být v zajímavém a inspirujícím prostředí, kde je mnoho co poznávat. Následoval jazykový test (v pohodě, pokud se člověk podívá na ten vzorový a ví, co má čekat), nominace, potvrzení nominace, výběr předmětů (s tím si hlavu nelámat, stejně ho pak celý překopete na místě kvůli rozvrhu), spousta papírů, další spousta papírů a pak už jen hurá do letadla a byl jsem tam.

S tím, jak je dnes program Erasmus již dlouho běžící záležitost, navíc v dost masivním měřítku, bylo vidět, že organizačně je to na TUT velmi dobře zvládnuto. Na každé zapojené univerzitě existuje buňka ESN (Erasmus Student Network), jejíž poslání bych popsal tak, že se  snaží, aby si pobyt přijíždějící studenti maximálně užili. Pomáhá s integrací do studentského života na dané univerzitě a organizuje – alespoň na TUT – mnoho eventů a zábavy.

Zde dělám reklamu na pražskou buňku, viz. https://isc.cvut.cz/. V předchozím roce jsem byl buddy pro dva studenty přijíždějící studovat semestr na ČVUT. Doporučuji vyzkoušet! Člověk v pohodlí doma vidí, jak to vypadá po příjezdu na zahraniční univerzitu, procvičí jazyk a nabírá zkušenosti. 

Zpátky do Tampere. Během orientation weeku, kdy se řeší další a další formality, ubytování, rozvrh, …, jsem poznával desítky dalších výměnných studentů z celého světa. Abych tamější prostředí popsal i trochu podroběji než jen slovem dokonalé: kampus TUT je doopravdy velmi moderní a neustále vylepšované místo. Studuje v něm cca. 7 000 studentů a prostředí je to doopravdy velmi příjemné, se spoustou studoven, knihovnou (s Virtual reality herním terminálem) a obecně dobrým zázemím. Musím jmenovat TUTLab, což je místo s 3D tiskárnami, Lasercut stroji a jiným vybavením, které mají studenti k dispozici zdarma a pracují tam na projektech, ať už školních nebo hobby. (Je to FabLab, ale ne komerční, pokud chcete googlit.) 

K jazyku bych chtěl zmínit jen to, že jsem velmi vděčný za skutečnost, že terminologii a některé materiály během BSP OES byly v angličtině. Jsem si jistý, že mi to během studijnho pobytu ušetřilo mnoho práce a s mírným zápachem samochvály mohu říct, že rozumět výuce jsem neměl problém. Jen jsem si občas spletl slova hangover a handover.

K samotnému studiu: podobně jako na FEL jsem i na TUT měl (už to slovo píši znovu, ale je to tak) štěstí na velmi ochotné pedagogy. Na konzultaci po vyučování jsem šel jen několikrát, ale pokaždé učitel udělal maximum, aby mi pomohl vše pochopit. Výuku bych popsal jako mírně praktičtějšího charakteru, než jsem zvyklý z BSP. Líbilo se mi, že cvičení byla zaměřena velmi implementačně a zajímavé poznatky, alespoň ze signal processingových přednášek, jsme si vždy vyzkoušeli. Přiměřené množství domácích úkolů jsem k procvičení také vítal, ale rozhodně nás nezahlcovali. Stojím si za tím, že jsem se toho za semestr naučil dost – kvantitativně popsáno 40 ECTS s nejlepšími známkami, jaké jsem kdy měl – a přitom mi zbylo i dost času na zábavu, turistiku, sport, … . Abych konkrétně vyzdvihl alespoň pár předmětů, doopravdy mě bavilo Cryptography Engineering (moderní kryptografie) a Introduction to Pattern Recognition and Machine Learning (popsal bych to jako aplikaci nástrojů optimalizace a všechno jsme bušili do Matlabu). Tento odstavec chci skončit poděkováním za to, že pro studium na TUT mě učitelé na FEL jistě připravili velmi dobře a mohl jsem si exchange doopravdy užít jak ve škole, tak i mimo ni.

O tom krásném semestru bych toho mohl napsat mnohem více, ale cítím, že už by to bylo beyond scope a případný čtenář je již jistě saturován. Závěr? Erasmus pro mě byla skvělá zkušenost. Neznám nikoho, pro koho by nebyla a každého chci povzbudit, aby ji zažil, když má tu možnost.

PS: Klíčová slova zní Tampere University of Technology, Erasmus, kamarádi z celého světa, sauna, polární záře, Laponsko, sobi, swing, jezera, tma.